Плаквеніл табл. в/плів. оболонкою 200 мг блістер №60

Санофі-Синтелабо Лтд для "Санофі-Авентіс Україна, ТОВ", Великобританія/Україна
Інструкція вказана для Плаквеніл табл. в/плів. оболонкою 200 мг блістер №60

Склад

Діюча речовина: гідроксихлорохін;

1 таблетка містить гідроксихлорохіну сульфату 200 мг;

Допоміжні речовини: лактози моногідрат, повідон, крохмаль кукурудзяний, магнію стеарат; оболонка: Opadry OY-L-28900 (гіпромелоза, титану діоксид (E 171), поліетиленгліколь, лактози моногідрат).

Лікарська форма

Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.

Фармакотерапевтична група

Амінохінолони. Код АТС Р01В А02.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Антималярійні засоби, такі як хлорохін і гідроксихлорохін, мають кілька фармакологічних дій, що зумовлюють їх терапевтичний ефект при лікуванні ревматичних захворювань, хоча роль кожного з цих механізмів невідома. Ці дії включають взаємодію із сульфгідрильними групами, зміну активності ферментів (у тому числі фосфоліпази, НАДН-цитохром С-редуктази, холінестерази, протеаз і гідролаз); зв'язування з ДНК; стабілізацію лізосомальних мембран; інгібування створення простагландину; інгібування хемотаксису і фагоцитозу поліморфноядерних клітин; можливе втручання у синтез моноцитами інтерлейкіну 1 та інгібування вивільнення нейтрофілами супероксиду.

Фармакокінетика.

Механізм дії, фармакокінетика та метаболізм гідроксихлорохіну подібні до хлорохіну. Після перорального прийому гідроксихлорохін швидко та майже повністю абсорбується. В одному з досліджень середні пікові концентрації гідроксихлорохіну після прийому здоровими добровольцями разової дози 400 мг коливалися від 53-208 нг/мл, при цьому середня концентрація становила 105 нг/мл. Середній час до досягнення пікової концентрації у плазмі крові становив 1,83 години. Середній період напіввиведення з плазми варіював залежно від часу, що пройшов після прийому, наступним чином: 5,9 години (при Cmax−10 годин), 26,1 години (при 10-48 годинах) та 299 годин (при 48-504 годинах). Початкова сполука та її метаболіти широко розподіляються по всьому організму, виводяться переважно з сечею, при цьому в одному дослідженні було продемонстровано, що через 24 години було виведено лише 3 % введеної дози.

Основні фізико-хімічні властивості

білого кольору двоопуклі таблетки, вкриті плівковою оболонкою, з плоскими краями, з маркуванням «HСQ» з одного боку та «200» − з іншого.

Показання Плаквеніл табл. в/плів. оболонкою 200 мг блістер №60

Лікування ревматоїдного артриту, ювенільного ревматоїдного артриту, дискоїдного та системного червоного вовчака, а також дерматологічних захворювань, причиною виникнення або погіршення перебігу яких є дія сонячного світла.

Протипоказання Плаквеніл табл. в/плів. оболонкою 200 мг блістер №60

Відома підвищена чутливість до похідних 4-амінохіноліну. Макулопатія, яка діагностована до початку лікування препаратом Плаквеніл®.

Спосіб застосування та дози Плаквеніл табл. в/плів. оболонкою 200 мг блістер №60

Плаквеніл® призначений для перорального застосування. 

Дорослі та пацієнти літнього віку. Необхідно застосовувати мінімальну ефективну дозу. Ця доза не перевищує 6,5 мг на кг маси тіла (у розрахунку на ідеальну, а не фактичну масу тіла хворого) на добу, та становить або 200 мг, або 400 мг на добу.

Для пацієнтів, які можуть застосовувати дозу 400 мг на добу. Початково добову дозу 400 мг розподілити на два прийоми. Дозу можна зменшити до 200 мг, якщо не спостерігається очевидного покращання стану хворого. Підтримуючу дозу необхідно збільшити до 400 мг на добу у разі зменшення ефективності препарату.

Діти. Необхідно застосовувати мінімально ефективну дозу, яка не перевищує 6,5 мг на кг ідеальної маси тіла на добу. Тому препарат не можна застосовувати для лікування дітей з ідеальною масою тіла менше 31 кг.

Кожну дозу слід приймати під час їди або запивати склянкою молока.

Гідроксихлорохін має кумулятивну дію, тому для досягнення терапевтичного ефекту потрібно кілька тижнів, тоді як незначні побічні ефекти можуть виникати відносно рано. Якщо при лікуванні ревматичного захворювання стан хворого не покращується упродовж 6 місяців, то препарат слід відмінити. При хворобах, пов’язаних із підвищеною чутливістю до світла, лікування проводити тільки під час періодів максимальної інсоляції.

Побічні реакції Плаквеніл табл. в/плів. оболонкою 200 мг блістер №60

З боку органів зору. Може виникати ретинопатія зі зміною пігментації та появою дефектів поля зору, однак якщо рекомендовану добову дозу не перевищувати, то це явище виникає рідко. На ранній стадії ретинопатія оборотна після відміни препарату Плаквеніл®. Якщо Плаквеніл® вчасно не відмінити, існує ризик прогресії ретинопатії навіть після відміни препарату. Повідомлялося про випадки виникнення макулопатії та макулярної дегенерації, які можуть бути необоротними.

Зміни сітківки спочатку можуть бути безсимптомними або вони можуть проявлятися парацентральною чи перицентральною кільцеподібними скотомами чи скроневою скотомою або порушенням кольорового сприйняття.

Можуть спостерігатися зміни рогівки, включаючи набряк і помутніння. Вони можуть бути безсимптомними або викликати такі порушення як появу ореолів, нечіткість зору чи фотофобію. Ці зміни можуть бути тимчасовими та оборотними при припиненні лікування.

Нечіткість зору може бути спричинена порушенням акомодації, залежить від дози і є оборотною.

З боку шкіри. Рідко − шкірні висипання; свербіж, зміни пігментації шкіри та слизових оболонок, знебарвлення волосся та алопеція. Ці зміни зазвичай швидко минають після припинення лікування.

Можливі бульозні висипання, включаючи поодинокі випадки мультиформної еритеми, синдрому Стівенса-Джонсона, токсичного епідермального некролізу, світлочутливість та ексфоліативний дерматит.

Дуже рідко − гострі генералізовані екзантематозні пустульозні висипання, які необхідно відрізняти від псоріазу, хоча гідроксихлорохін може спричиняти загострення псоріазу. Це може супроводжуватися підвищенням температури та гіперлейкоцитозом. Після відміни препарату прогноз зазвичай сприятливий.

З боку шлунково-кишкового тракту: нудота, діарея, анорексія, абдомінальний біль; рідко − блювання. Ці симптоми зазвичай минають одразу ж після зниження дози або припинення лікування.

З боку нервової системиІноді препарати цього класу можуть спричиняти запаморочення, вертиго, шум у вухах, втрата слуху, головний біль, нервозність, емоційну нестійкість, токсичні психози, судоми та суіцидальну поведінку.

Розлади з боку опорно-рухового апарату. Міопатія скелетних м'язів або нейроміопатія, що призводять до прогресуючої слабкості та атрофії проксимальних груп м'язів. Міопатія може бути оборотною після відміни препарату, але для повного одужання може знадобитися декілька місяців.

Можуть спостерігатися помірні сенсорні зміни, пригнічення сухожильного рефлексу та аномальна нервова провідність.

З боку серцево-судинної системи. У поодиноких випадках − кардіоміопатія.

При виявленні порушень провідності (блокада пучка Гіса/атріовентрикулярна блокада), а також гіпертрофії обох шлуночків слід запідозрити хронічну інтоксикацію. Відміна препарату може призвести до відновлення провідності.

З боку системи крові. Рідко − пригнічення функції червоного кісткового мозку. Можуть спостерігатися такі гематологічні порушення як анемія, апластична анемія, агранулоцитоз, лейкопенія та тромбоцитопенія.

Гідроксихлорохін може викликати загострення або погіршувати перебіг порфірії.

З боку гепатобіліарної системи. В окремих випадках можуть спостерігатися зміни показників функціональних проб печінки, гепатит, повідомлялося про кілька випадків фульмінантної печінкової недостатності.

З боку імунної системи. Можуть спостерігатися кропив’янка, ангіоневротичний набряк і бронхоспазм.

Передозування Плаквеніл табл. в/плів. оболонкою 200 мг блістер №60

Передозування 4-амінохінолінів особливо небезпечне для немовлят, оскільки прийом навіть 1-2 грамів може призвести до летальних наслідків.

Симптоми передозування можуть включати головний біль, порушення зору, серцево-судинний колапс, конвульсії, гіпокаліємію, порушення ритму та провідності, включаючи подовження інтервалу QT, шлуночкову тахікардію torsade de pointe, шлуночкові тахікардію та фібриляцію шлуночків, за якими раптово настає іноді летальна зупинка дихання та серця. Ці явища можуть виникнути одразу ж після передозування, тому потребується невідкладний медичний нагляд. Вміст шлунка необхідно негайно видалити, викликавши блювання або промивши шлунок. Активоване вугілля в кількості, що як мінімум у п'ять разів перевищує прийняту кількість препарату, може припинити подальшу його абсорбцію, якщо активоване вугілля вводити у шлунок через зонд після промивання та не пізніше ніж через 30 хвилин після прийому препарату.

У випадку передозування слід розглянути можливість парентерального введення діазепаму. Доведено, що цей препарат може зменшити явища кардіотоксичності, спричинені хлорохіном.

У разі необхідності слід вживати заходи для підтримування дихання та протишокову терапію.

Застосування в період вагітності або годування груддю Плаквеніл табл. в/плів. оболонкою 200 мг блістер №60

Вагітність. Гідроксихлорохін проникає крізь плаценту. Даних щодо застосування гідроксихлорохіну у період вагітності недостатньо. Слід зазначити, що 4-амінохіноліни у терапевтичних дозах можуть спричиняти ушкодження центральної нервової системи, у тому числі ототоксичність (слухову та вестибулярну токсичність, вроджену глухоту), ретинальні кровотечі та аномальну пігментацію сітківки, тому застосовувати препарат Плаквеніл® у період вагітності протипоказано.

Годування груддю. Слід ретельно зважити необхідність застосування гідроксихлорохіну у період годування груддю, оскільки він у незначній кількості проникає у грудне молоко, а маленькі діти особливо чутливі до токсичних ефектів 4-амінохінолінів.

Діти

Необхідно застосовувати мінімально ефективну дозу, яка не перевищує 6,5 мг на кг ідеальної маси тіла на добу. Тому препарат не можна застосовувати для лікування дітей з ідеальною масою тіла менше 31 кг.

Особливості застосування

Частота виникнення ретинопатії, якщо не перевищується рекомендована добова доза, невелика. Перевищення рекомендованої добової дози збільшує ризик виникнення ретинопатії та прискорює її розвиток. 

Перед початком курсу лікування препаратом Плаквеніл® усім пацієнтам необхідно пройти офтальмологічне обстеження. Надалі таке обстеження слід проводити принаймні кожні 12 місяців.

Під час офтальмологічного обстеження необхідно перевірити гостроту зору, провести ретельну офтальмоскопію та фундоскопію, а також дослідження центрального поля зору з червоною мішенню та колірного зору.

Обстеження слід проводити частіше, адаптувавши його до особливостей окремого пацієнта, у наступних випадках:

  • добова доза препарату перевищує 6,5 мг на кг ідеальної (не збільшеної) маси тіла; використання показника фактичної маси тіла під час розрахунку дози препарату для хворих з надмірною вагою може призвести до передозування;
  • ниркова недостатність;
  • гострота зору нижче 6/8;
  • вік > 65 років;
  • кумулятивна доза більше 200 г.

Лікування препаратом Плаквеніл® слід негайно відмінити, якщо у пацієнта спостерігаються пігментні порушення, дефекти поля зору або інші відхилення від норми, які не можна пояснити порушенням акомодації чи наявністю помутніння рогівки. Необхідно продовжувати спостереження за станом таких хворих, оскільки ці зміни можуть прогресувати (див. розділ «Побічні реакції»).

У випадку появи будь-яких розладів зору, у тому числі при порушенні сприйняття кольорів, пацієнтам слід порадити негайно припинити прийом препарату та звернутися до свого лікаря.

Плаквеніл® слід з обережністю застосовувати для лікування хворих, які приймають ліки, що можуть викликати побічні реакції з боку органів зору чи шкіри.

З обережністю застосовувати препарат:

  • при лікуванні пацієнтів із захворюванням печінки або нирок, а також якщо пацієнти приймають ліки, що можуть негативно вплинути на функцію цих органів. У пацієнтів із тяжким порушенням функції нирок або печінки необхідно визначати рівень гідроксихлорохіну у плазмі крові та корегувати дозу препарату відповідним чином;
  • пацієнтам із тяжкими шлунково-кишковими, неврологічними та гематологічними захворюваннями.

Хоча ризик пригнічення функції червоного кісткового мозку низький, рекомендується періодично проводити аналіз крові, оскільки можуть виникати анемія, апластична анемія, агранулоцитоз, лейкопенія та тромбоцитопенія. При виявленні патологічних змін застосування препарату Плаквеніл®слід припинити.

З обережністю слід застосовувати препарат для лікування пацієнтів, чутливих до хініну, які мають дефіцит глюкози-6-фосфатдегідрогенази, хворим, які страждають на хронічну гематопорфірію, оскільки перебіг цих захворювань під впливом гідроксихлорохіну може загострюватися, а також хворим на псоріаз, оскільки зростає ризик виникнення шкірних реакцій.

Пацієнтам, які страждають на такі рідкісні вроджені проблеми як непереносимість галактози, дефіцит лактази саамів або синдром мальабсорбції глюкози-галактози, не слід приймати цей лікарський засіб.

Діти особливо чутливі до токсичної дії 4-амінохінолінів; тому пацієнтів необхідно попередити про те, що Плаквеніл® необхідно зберігати у недоступному для дітей місці.

У пацієнтів, які приймають препарат упродовж тривалого часу, необхідно періодично проводити дослідження функції скелетних м’язів та сухожильних рефлексів. При виникненні м’язової слабкості препарат слід відмінити.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами

Оскільки невдовзі після початку лікування може виникати порушення акомодації, пацієнтам слід бути обережними при керуванні транспортом і виконанні робіт, що потребують підвищеної уваги. Якщо цей стан не проходить самостійно, він минає при зменшенні дози чи припиненні лікування.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Гідроксихлорохіну сульфат може спричинити підвищення рівня дигоксину у плазмі крові, тому у хворих, які отримують комбіновану терапію, слід регулярно контролювати рівень дигоксину у сироватці крові.

Гідроксихлорохіну сульфат може вступати у деякі з відомих взаємодій для хлорохіну, навіть якщо про це немає публікацій. До них належать: посилення безпосередньої блокуючої дії аміноглікозидних антибіотиків на нервово-м’язовий синапс; інгібування його метаболізму під впливом циметидину, що призводить до збільшення концентрації антималярійного препарату у плазмі крові; антагонізм дії неостигміну та піридостигміну; зменшення утворення антитіл у відповідь на первинну імунізацію інтрадермальною людською диплоїдно-клітинною антирабічною вакциною.

Як і у випадку з хлорохіном, прийом антацидних засобів може зменшити абсорбцію гідроксихлорохіну, тому інтервал між прийомом Плаквенілу® та антацидних засобів повинен бути не менше 4 годин.

Оскільки гідроксихлорохін може підсилювати ефект гіпоглікемічних засобів, може виникнути необхідність зменшення дози інсуліну або антидіабетичних препаратів.

Галофантрин подовжує інтервал QT та не повинен призначатися разом з іншими лікарськими засобами, які можуть сприяти виникненню серцевих аритмій, в тому числі із гідроксихлорохіном. Крім того, може підвищуватися ризик індукування шлуночкових аритмій, якщо гідроксихлорохін використовується одночасно із іншими аритмогенними лікарськими засобами, такими як аміодарон та моксифлоксацин.

Повідомлялося про підвищення рівнів циклоспорину в плазмі крові при одночасному застосуванні циклоспорину та гідроксихлорохіну.

Гідроксихлорохін може знижувати судомний поріг. Одночасне застосування гідроксихлорохіну та інших протималярійних препаратів, для яких відомий ефект зниження судомного порогу (наприклад, мефлохіну), може збільшувати ризик розвитку судом.

Крім того, може спостерігатися зниження ефективності протиепілептичних лікарських засобів при їхньому одночасному застосуванні разом із гідроксихлорохіном.

У дослідженні з вивчення лікарської взаємодії при однократному застосуванні досліджуваного засобу хлорохін знижував біодоступність празіквантелу. Наразі невідомо, чи спостерігатиметься подібний ефект при одночасному застосуванні гідроксихлорохіну і празіквантелу. Екстраполюючи ці дані з огляду на подібність структури та фармакокінетичних параметрів у гідроксихлорохіну і хлорохіну, можна очікувати розвитку подібного ефекту і для гідроксихлорохіну.

При одночасному застосуванні гідроксихлорохіну та агалсидази існує теоретичний ризик інгібування активності внутрішньоклітинної α-галактозидази.

Умови зберігання Плаквеніл табл. в/плів. оболонкою 200 мг блістер №60

Зберігати в оригінальній упаковці у недоступному для дітей місці. Зберігати при температурі не вище 25 °С.

Упаковка. Для виробника САНОФІ-СИНТЕЛАБО Лтд., Великобританія: № 60 (10х6): по 10 таблеток у блістері, по 6 блістерів у картонній коробці. Для виробника САНОФІ-АВЕНТІС С.А., Іспанія: № 60 (15х4): по 15таблеток у блістері, по 4 блістери у картонній коробці; № 60 (10х6): по 10 таблеток у блістері, по 6 блістерів у картонній коробці.

Термін придатності

3 роки.

Категорія відпуску

За рецептом.

Дата оновлення информації: 12.10.2022 р.

© likiteka 2024